KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14618183
*
nr 1461 8183
Emil Johanson-Thor
(1889-1958), Sverige
Oljemålning, Tillskriven ( Intyg från sonen medföljer), ej signerad, gårdsmotiv från Hven. Olja på duk, 44x54cm, yttermått inklusive ram: 54x63cm
Emil Johanson-Thor, svensk målare och grafiker född i Landskrona 1889, död 1958.
Följerätt
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 april 2022
kl 18:17:47
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/4 14:04:02
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Emil Johanson-Thor
Emil Johanson-Thor, svensk målare och grafiker född i Landskrona 1889, död 1958.
Läs mer om Emil Johanson-Thor
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ej signerad emil johanson-thor gårdsmotiv från hven olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6163 Ojemålningar
2 st, Jan Ölander, Monogramsignerade, yttermått in..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:12
-
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:55
-
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:16
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:55
-
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:56
-
6119 Oljemålning
Anders Lindholm (f. 1962). Komposition. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:37
*
Emil Johanson-Thor
Emil Johanson-Thor, svensk målare och grafiker född i Landskrona 1889, död 1958.
Läs mer om Emil Johanson-Thor
nr 1461 8183
Emil Johanson-Thor
(1889-1958), Sverige
Oljemålning, Tillskriven ( Intyg från sonen medföljer), ej signerad, gårdsmotiv från Hven. Olja på duk, 44x54cm, yttermått inklusive ram: 54x63cm
Emil Johanson-Thor, svensk målare och grafiker född i Landskrona 1889, död 1958.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 2.000 kr |
Såld: | 1.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 18 april 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/4 14:04:02 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Emil Johanson-Thor
Emil Johanson-Thor, svensk mÃ¥lare och grafiker född i Landskrona 1889, död 1958.Läs mer om Emil Johanson-Thor
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ej signerad emil johanson-thor gårdsmotiv från hven olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6163 Ojemålningar
2 st, Jan Ölander, Monogramsignerade, yttermått in..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:12 -
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:55 -
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:16
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:55 -
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:56 -
6119 Oljemålning
Anders Lindholm (f. 1962). Komposition. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:37